Disinfectant Dispensers
-
Sold outProvider:BODECollection tray for Euro dispenser RX5 Touchless, 1 piece
Regular price 10,64€Offer price 10,64€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNBODE Desomaten 800 with Clear Text Display
Regular price 3.416,18€Offer price 3.416,18€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Dispenser with Long Arm Lever for 500 and 1000ml Euro Bottles, white
Regular price 18,38€Offer price 18,38€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke 20x500ml desderman® hyclick® with wall mount
Regular price 115,42€Offer price 115,42€ Regular priceUnit price 11,54€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Set 10x1000ml desderman® hyclick with Vario dispenser
Regular price 107,35€Offer price 107,35€ Regular priceUnit price 10,74€ pro l -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNDispensers CleanSafe basic VAT 10x1L Sterillium® Gel pure CleanSafe
Regular price 108,56€Offer price 108,56€ Regular priceUnit price 10,86€ pro l -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNEuro dispenser RX5 touchless with collection tray from Hartmann, for 500ml euro bottles
Regular price 111,26€Offer price 111,26€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:BODEBode/Saraya SET 10x 1000ml Sterillium + Disinfect. Dispenser MDS-1000A
Regular price 189,64€Offer price 189,64€ Regular priceUnit price 18,96€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24MC24 disinfectant dispenser touchless with hand desinfection
Regular price 96,35€Offer price 96,35€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNDispensers CleanSafe touchless 10x1L Sterillium® Gel pure CleanSafe
Regular price 148,89€Offer price 148,89€ Regular priceUnit price 14,89€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Set 10x1000 ml desderman® hyclick® with wall mount
Regular price 91,67€Offer price 91,67€ Regular priceUnit price 9,17€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Universal Bottle Cage For Raw Frames, Rotatable, 500/1000 ml
Liter:Regular price 49,88€Offer price 49,88€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke wall plate for sm2 500 / universal disinfectant dispenser
Liter:Regular price From 8,69€Offer price From 8,69€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke SM2 Drip Tray With Holder For Disinfectant Dispenser
Regular price 40,05€Offer price 40,05€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Clamp For SM2 Drip Tray Holder, Spare Part, 1 pc
Regular price 7,14€Offer price 7,14€ Regular priceUnit price pro
Disinfectant dispensers provide simple hand hygiene wherever necessary. For example, in the foyers of medical institutions, treatment rooms and laboratories, washrooms, etc. Such dispensers are especially helpful during periods of high viral or bacterial contamination, when they can be placed in highly frequented areas such as schools or kindergartens, or in private homes to provide preventive infection protection.
Disinfectant dispensers can easily be mounted on walls and operated via pump levers or touchless sensors. They can usually be filled with disinfectants from various manufacturers and are available in different sizes, colours and versions, including suitable accessories.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectant Dispensers"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our