Cooling & Warming
-
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 400 ml
Regular price 4,79€Offer price 4,79€ Regular priceUnit price 11,98€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Hot and Cold Compress, 1 item
Regular price From 0,99€Offer price From 0,99€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNHartmann DermaPlast CoolFix, 6 cm x 4 m, turquoise
Regular price 4,02€Offer price 4,02€ Regular priceUnit price 1,01€ pro m -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 12 x 400 ml
Regular price 37,50€Offer price 37,50€ Regular priceUnit price 7,81€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Ice spray, cooling spray, immediate action, 12x 150ml
Regular price 28,32€Offer price 28,32€ Regular priceUnit price 15,73€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Cooling Spray, Ice Spray, anticonvulsant, pain-relieving, 12 x 300 ml
Regular price 32,03€Offer price 32,03€ Regular priceUnit price 8,90€ pro l -
Sold outProvider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Duck “Daffi”, Yellow with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Regular price 6,99€Offer price 6,99€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Unicorn “Cindy”, with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Regular price 12,58€Offer price 12,58€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SÄNGERSänger Grain Pillow – Octopus “Octavia”, Pink with Cherry Stone Filling, Soft and Handy
Regular price 10,50€Offer price 10,50€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:MEDELHeating Pad, COZY WARM, by Medel
Regular price 23,19€Offer price 23,19€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:BEURERHeating Blanket HD75 Cosy Nodric, Cuddly Blanket, Warming, Beurer
Regular price 72,49€Offer price 72,49€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNHartmann DermPlast Active Warm Cream, Vegetable, 100 ml Tube
Regular price 8,56€Offer price 8,56€ Regular priceUnit price 85,60€ pro l -
Sold outProvider:SÄNGERCherry pit pillow, with silver stripe, divided into 3 brackets
Regular price 8,82€Offer price 8,82€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:BOSOBoso shoulder / neck heating pad bosotherm 1600, 56x52cm
Regular price 49,42€Offer price 49,42€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:BOSOBoso neck / back heating pad bosotherm 1300, 62x42cm
Regular price 54,74€Offer price 54,74€ Regular priceUnit price pro
The range of products for cooling and warming includes several types of gel compresses and instant cold compresses, hot water bottles, heating pads as well as massage gels or cooling gels. Ice spray or cooling sprays are available as individual products or in handy sets together with compresses and gel.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Cooling & Heating"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our