Disinfection & Cleaning
-
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Aqua Bidest Double-Distilled Water, Laboratory Water
Liter:Regular price From 2,78€Offer price From 2,78€ Regular priceUnit price 1,79€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke mikrozid® sensitive wipes premium, 50x disinfectant wipes
Regular price 4,92€Offer price 4,92€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:EURONDAEuronda Water Distiller Aquadist including accessories
Regular price 329,88€Offer price 329,88€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:EURONDAEuronda activated carbon filter Aqudist, 12 bags
Regular price 25,16€Offer price 25,16€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol, 3 x 1 litre bottle
Regular price 23,74€Offer price 23,74€ Regular priceUnit price 7,91€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Isopropanol 99,9% isopropyl alcohol, 3 x 1 litre bottle
Regular price 28,15€Offer price 28,15€ Regular priceUnit price 9,38€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Isopropanol 99,9% isopropyl alcohol, 5 x 1 litre bottle
Regular price 45,13€Offer price 45,13€ Regular priceUnit price 9,03€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol, 5 x 1 litre bottle
Regular price 39,00€Offer price 39,00€ Regular priceUnit price 7,80€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol 12 x 1 litre bottle
Regular price 82,15€Offer price 82,15€ Regular priceUnit price 6,85€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24MC24 petroleum ether 100/140, UN3295, solvent, colorless, 1.000 ml
Regular price 10,00€Offer price 10,00€ Regular priceUnit price 10,00€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24MC24 Acetone 99,5%, solvent, fat dissolving, residue-free, 1.000ml
Regular price 8,28€Offer price 8,28€ Regular priceUnit price 8,28€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Instrument Cleaner Sekusept Cleaner, 2 Liter
Regular price 34,93€Offer price 34,93€ Regular priceUnit price 17,47€ pro l -
Sold outProvider:EURONDAEuronda EURO BRIGHT 360 rinse, thermodisinfectors Euro Safe 60, 3L
Regular price 40,50€Offer price 40,50€ Regular priceUnit price 13,50€ pro l -
Sold outProvider:EURONDAEuroclean 120 enzymatic liquid cleaner, Thermondesinfetor, 3 L
Regular price 50,65€Offer price 50,65€ Regular priceUnit price 16,88€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Instrument Cleaner Aniosyme Foam, 750 ml
Regular price 29,36€Offer price 29,36€ Regular priceUnit price 39,15€ pro l
The selection of disinfectants and professional cleaning agents includes e.g. products for the disinfection of hands and skin, distilled or double-distilled water (Aqua Dest & Aqua Bidest), pharmaceutical Isopropanol, special cleaners for instrument disinfection or medical surface disinfectants.
Many of the highly efficient disinfectants for skin, surfaces or instruments are available in different sizes and quantities.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectants & Cleaning"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our