Disinfection & Cleaning
-
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Thermodent® Neutralizer, For Dental Use, 5 L
Regular price 32,93€Offer price 32,93€ Regular priceUnit price 6,59€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Thermosept® NDR Disinfectant Cleaner, Aldehyde-Free, 20 L
Regular price 144,50€Offer price 144,50€ Regular priceUnit price 7,23€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Thermosept® PAA Additive Endoscope Disinfection, f. RDG-E, 5 L
Regular price 103,87€Offer price 103,87€ Regular priceUnit price 20,77€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKEaspirmatic Cleaner and Instrument Disinfectant by schuelke, 2 litres
Regular price 23,39€Offer price 23,39€ Regular priceUnit price 11,70€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke thermosept® ER endoscopy cleaning, enzymes, foam-inhibited, 5l
Regular price 44,52€Offer price 44,52€ Regular priceUnit price 8,90€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke aspirmatic® instrument disinfection, clean, dental, 2L
Regular price 27,02€Offer price 27,02€ Regular priceUnit price 13,51€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke thermosept® NKZ neutralizer, citric acid, phosphate-free, 5 l
Regular price 21,21€Offer price 21,21€ Regular priceUnit price 4,24€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke thermosept® SKS softener, sour, bedpans 5 kg
Regular price 21,41€Offer price 21,41€ Regular priceUnit price 4,28€ pro kg -
Sold outProvider:DR. SCHUMACHERThermo Clear, clear-rinsing agent for bedpan washing machines, 5 L
Regular price 33,68€Offer price 33,68€ Regular priceUnit price 6,74€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 99,9% isopropanol, isopropyl alcohol, spray bottle 1l
Regular price 10,85€Offer price 10,85€ Regular priceUnit price 10,85€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Nail Cleaner, isopropanol 70%, degreaser, strawberry scent, 1,000 ml
Regular price 7,60€Offer price 7,60€ Regular priceUnit price 7,60€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 70% isopropanol, isopropyl alcohol, spray bottle 1 l
Regular price 8,59€Offer price 8,59€ Regular priceUnit price 8,59€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Rinse Aid Sekumatic FK, Mildly Acidic, Sizes
Liter:Regular price From 38,68€Offer price From 38,68€ Regular priceUnit price 15,03€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Instrument Cleaner Sekumatic Multiclean, Sizes
Liter:Regular price From 80,40€Offer price From 80,40€ Regular priceUnit price 16,08€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Sekumatic FNZ Neutralizer for Instruments, Sizes
Liter:Regular price From 66,01€Offer price From 66,01€ Regular priceUnit price 13,20€ pro l
The selection of disinfectants and professional cleaning agents includes e.g. products for the disinfection of hands and skin, distilled or double-distilled water (Aqua Dest & Aqua Bidest), pharmaceutical Isopropanol, special cleaners for instrument disinfection or medical surface disinfectants.
Many of the highly efficient disinfectants for skin, surfaces or instruments are available in different sizes and quantities.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectants & Cleaning"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our