Disinfection & Cleaning
-
Sold outProvider:PAUL HARTMANNHartmann Sterillium® foam extra care, hand disinfection foam
Regular price 7,60€Offer price 7,60€ Regular priceUnit price 30,40€ pro l -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNHartmann Sterillium® surface spray, surface disinfection spray
Regular price 6,00€Offer price 6,00€ Regular priceUnit price 12,00€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKEMikrozid® Universal Liquid, surface disinfection, 1000ml dosage bottle
Regular price 13,48€Offer price 13,48€ Regular priceUnit price 13,48€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKEMikrozid® Sensitive Wipes Premium Maxi, disinfection wipes, Schülke, 80 pcs.
Regular price 10,75€Offer price 10,75€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:SCHÜLKEperform® Surface disinfection, powder, from Schülke, 900g
Regular price 24,94€Offer price 24,94€ Regular priceUnit price 27,71€ pro kg -
Sold outProvider:SCHÜLKEterralin® liquid rapid disinfection, ready for use, Schülke, 1000ml
Regular price 6,17€Offer price 6,17€ Regular priceUnit price 6,17€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKEMikrozid® Sensitive Wipes Premium, disinfectant wipes, Schülke, 100 pcs.
Regular price 9,86€Offer price 9,86€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNSterillium® pure hand disinfectant, for CleanSafe dispenser, 1000ml
Regular price 8,90€Offer price 8,90€ Regular priceUnit price 8,90€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKEmikrozid® universal wipes green line disinfection wipes, from Schülke
Regular price 10,07€Offer price 10,07€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Incidin Alcohol Wipes, surface disinfection, XL, 50 pieces
Regular price 11,08€Offer price 11,08€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Surface Disinfectant Incidin OxyFoam, 750 ml
Regular price 13,59€Offer price 13,59€ Regular priceUnit price 18,12€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke Hand Disinfectant Desmanol® Care, fragrance free, 1000 ml
Regular price 7,70€Offer price 7,70€ Regular priceUnit price 7,70€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke desmanol® pure hand sanitizer with skin care, 100ml
Regular price 3,05€Offer price 3,05€ Regular priceUnit price 30,50€ pro l -
Sold outProvider:HOLTHAUS MEDICALYPSISEPT Hygiene granules by Holthaus Medical, Eco-Friendly, 1 L
Regular price 25,99€Offer price 25,99€ Regular priceUnit price 25,99€ pro l -
Sold outProvider:BODEVisirub, 10 ml, 1 pack
Regular price 7,38€Offer price 7,38€ Regular priceUnit price 738,00€ pro l
The selection of disinfectants and professional cleaning agents includes e.g. products for the disinfection of hands and skin, distilled or double-distilled water (Aqua Dest & Aqua Bidest), pharmaceutical Isopropanol, special cleaners for instrument disinfection or medical surface disinfectants.
Many of the highly efficient disinfectants for skin, surfaces or instruments are available in different sizes and quantities.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectants & Cleaning"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our